Blog

W wypadku formy graficznej bloga jedynymi ograniczeniami są limity serwisów blogowych lub… nasza własna wyobraźnia i zdolności modyfikacji kodu HTML. Nie mniej mimo to sieci są setki gotowych szat graficznych, które możemy łatwo instalować i zmieniać wedle własnego upodobania.

Grafika

Oczywiście wybór należytej szaty graficznej jest czymś nieprawdopodobnie indywidualnym oraz zależy jedynie od upodobań oraz preferencji kreatora, natomiast pomimo to powinniśmy przypomnieć sobie o jednej, podstawowej zasadzie: blog jest dla użytkownika. Dobrze jest zatroszczyć się o to, by schemat strony był czytelny, a czcionka ogromna oraz kontrastowa względem tła. Niestety bezustannie mamy sposobność w sieci natknąć się na blogi, jakich właściciele musieli chyba spędzić miesiące na zastanawianiu się, jak założyć bloga, jaki będzie naprawdę atrakcyjny, a w dalszej kolejności zainstalowali skórkę, która uczyniła jego całkowicie nieczytelnym oraz skutkiem tego z pewnością w ogóle nieodwiedzanym oraz nieczytanym przez odbiorców.

Dodatki

Następną sprawą są różnorakie dodatki i funkcje. Do większości silników blogowych mamy opcję podłączyć funkcje uzupełniające, tak określane pluginy czy widgety. Znaczna część z tych pozostaje kompletnie bezużytecznych, ale dobrym rozwiązaniem jest przypomnieć sobie o kilku naprawdę funkcjonalnych dodatkach. Chodzi tutaj o takie pluginy, jak system posługiwania tagów, jak i sondaże. Głównie z tymi ostatnimi mamy opcję mieć sporo zabawy (a w wypadku blogów profesjonalnych dodatkowo pożytku). Następnymi dodatkami mogłyby być kalendarze, liczniki odwiedzin, notatki, galerie zdjęć etc.